עדכונים מהתאחדות חקלאי ישראל

תנועת המושבים • 19/8/2018 כניסות 

 

נעמי זינגר | לשכת מזכ"ל

תנועת המושבים בישראל  •  www.tmoshavim.org.il  •  הצטרפו אלינו

ליאונרדו דה וינצ'י 19, קומה 4, ת"א 64733 טל. 03-6086300 פקס 03-6957012

P שימרו על הסביבה – אל תדפיסו מייל זה אם אינכם חייבים

 

 

> 

אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן

 

עדכונים מהתאחדות חקלאי ישראל

 

 


התאחדות חקלאי ישראל פועלת לילות כימים למען ציבור החקלאים.

האתגרים הם רבים ובכוחות משותפים אנו עומדים איתנים ופועלים לשמור על החקלאות, ענפיה ונושאיה ועל החקלאים.

 

 

לאור השנה השחונה במים והמחסור במים לחקלאות:
תינתן תמיכה בחקלאים במערכת הארצית
המוותרים מרצון על מים לשנת 2018

 

לאור השנה השחונה בגשמים והמחסור במים לחקלאות, משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשיתוף עם משרד האוצר, החליטו להעניק תמיכה בסך 30 מיליון ₪ לחקלאים אשר יתגייסו לסייע למשק המים.

חקלאים אשר יצמצמו את פעילותם החקלאית ויחזירו את מכסת המים או חלקה, יזכו למענק תמיכה. יתרות המים יופנו בהתאם להמלצת משרד החקלאות, לחקלאים אשר ביקשו לקבל תוספת הקצאת מים

למכתב שנשלח לחקלאים מהתאחדות חקלאי ישראל ולפרטים נוספים - לחץ כאןלהגשת בקשת התמיכה

 

 

ועדת הכלכלה אישרה את תקנות  שיסדירו את מכסות החלב לשנת 2018

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשותו של ח"כ איתן כבל,  אישרה השבוע את תקנות תכנון משק החלב לשנת 2018 בענף הבקר ובענף הצאן. במסגרת התקנות, תישמר חלוקת המכסות הקיימת בין היצרנים בקיבוצים (58% מהמכסות) לבין היצרנים במושבים (42%). 
התקנות נותנות העדפה ליצרנים הקטנים במושבים וליישובי עוטף עזה. 
ח"כ איתן כבל אמר במהלך הועדה: "אמשיך להילחם בשיניים על המשק המשפחתי" 

 

 


התאחדות חקלאי ישראל מחזקת את עוטף עזה
 

 

ראשי התאחדות חקלאי ישראל קיימו סיור בעוטף עזה:
"החקלאות בעוטף עזה מקיימת הלכה למעשה את הסלוגן כי התלם האחרון הוא הגבול"

 

התאחדות חקלאי ישראל קיימה סיור מיוחד במועצות האזוריות - אשכול ושער הנגב שבעוטף עזה. הסיור התקיים בהשתתפות מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, מנהל מחלקת חקלאות בתנועה הקיבוצית, חיים חבלין, מנהל המחלקה להתייש=91ות ומרכז ועדת המשק של האיחוד החקלאי, ירון סולומון, כלכלנית ההתאחדות, אילנה דרור ודוברת ההתאחדות, דפנה כהן נוריאל.
הסיור התקיים לאור טרור העפיפונים אשר פוגע בחקלאות ובחקלאי האזור ולאור המצב הביטחוני הרגיש באזור.

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "אנחנו רואים חשיבות עליונה להתחבר לחקלאים בין השאר באמצעות סיורים, לשמוע את בעיותיהם. הסיור בעוטף היה סיור משמעותי מאוד".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אמר: "מדובר בסיור משמעותי מאוד בעיקר לאור המצב הביטחוני שהחקלאים חווים באזור. חשוב לנו להתחבר אל השטח ולקיים סיורים מקצועיים. אני מודה למאיר יפרח ולאלון שוסטר על הסיור".

 

הסיור החקלאי באשכול:
"קיימת משמעות לחקלאות על גבול רצועת עזה.
אנו מפתחים את החקלאות ושומרים על האדמה"

 

הסיור נפתח במועצה האזורית אשכול. את הסיור בומעצה האזורית אשכול, ארגן סגן ראש המועצה, מאיר יפרח אשר סקר לראשי ההתאחדות על המצב הן של החקלאים והן של התושבים באזור לאור טרור העפיפונים והמצב הביטחוני. עם סיום הסקירה, ירדו לשטח.
הסיור נפתח במטע בננות בקיבוץ נירים. יפרח הסביר כי המטע קיים מזה כשנתיים בקיבוץ וזו הפעם הראשונה שנעשה ניסיון לגדל בננות באזור, ניסיון שצלח יפה.
אורון שגיא, חקלאי ומגדל בננות בקיבוץ נירים אמר: "למרות החשש הגדול שגידול בננות באזור לא יצליח, עשינו ניסוי ופתחנו מטע של בננות וזה צלח מאוד יפה. בכוונתנו להמשיך להשקיע בתחום".
עם תום הסיור נסעו למו"פ דרום, מו"פ המשותף לשלוש המועצות האזוריות- מרחבים, שדות נגב ואשכול ונפגשו עם ליאור קטרי ושלום בריגה מהמו"פ.
יפרח הסביר על פעילות המו"פ: "כל הניסיונות היישומיים וההתאמות של גידולים לאזור נעשים כאן. בכוונתנו להמשיך לחבר את הועדה החקלאית ואת החקלאים למו"פ".
ליאור קטרי מהמו"פ הסביר את הניסויים החקלאיים שהמו"פ מקיים, הן בקיץ והן בחורף והדגיש את החשיבות של הפעילות החקלאית כחלק מהמועצה .
לאחר מכן, קיימו סיור במו"פ ונפגשו עם החוקרת אירית דורי אשר הסבירה על גידול האננס באזור ועל המחקר הקיים בפרחים.
עם תום הסיור נסעו למושב מבטחים למגדל העגבניות ועגבניות השרי, גליל נחום, אשר הסביר על הקמת המשק המשפחתי שלו ועל איך התחיל לגדל בשנות ה- 90 את עגבניות השרי שהפכו לאימפריה בכל הארץ: "המשק של המשפחה שלי הוקם ב-1950. בשנות ה-90 התחלנו את עגבניות השרי וכיום יש לי 650 דונם של עגבניות וכ-100 עובדים". לאחר מכן, ירדו לבית האריזה ולמדו על הענף ועל השיווק של עגבניות השרי לעומק.
 

 

 

הסיור החקלאי בשער הנגב: 
"החקלאים מקדישים את חייהם לביסוס הריבונות הישראלית על גבול עזה"

 

עים תום הסיור במועצה האזורית אשכול, נסעו ראשי ההתאחדות אל המועצה האזורית שער הנגב לסיור אשר היה בליווי ראש מועצה האזורית, אלון שוסטר וחיים חרמוני, רכז החקלאות ופיתוח הכפר במועצה.

הסיור החל ברפת של נחל עוז, רפת אשר נמצא על הגבול של עזה והמתבן שלו נשרף מטרור העפיפונים.
ראש המועצה האזורית, אלון שוסטר פתח ואמר: "ביקור התאחדות חקלאי ישראל ביישובי הקו הקדמי בעוטף עזה מהווה עבורנו חיבוק אמיץ של שותפים לדרך החיים שלנו: קהילות שיתופיות של חקלאות מת=דמת, חברה צודקת ושאיפה לשלום בין עמים. המפגש של האורחים עם אנשי נחל עוז חידד את חובת המדינה להגן על משקים צמודי גדר שכלכלתם מבוססת על ענפי החק9
Cאות. משרדי הממשלה ובראשם משרד החקלאות, מחויבים לתמוך באופן נמרץ הרבה יותר והוגן יותר במי שמקדיש את חייו לביסוס הריבונות הישראלית על גבול עזה".
רכז החקלאות ופיתוח הכפר במועצה האזורית שער הנגב, חיים חרמוני: "ראינו על קצה המזלג את המשמעות של חקלאות על גבול רצועת עזה. נחל עוז מקיים הלכה למעשה את הסלוגן כי התלם האחרון הוא הגבול".
יו"ר הקיבוץ, רני פרידלנד הסביר על ההתמודדות של התושבים ושל החקלאים באזור ועל החוסן הקהילתי. בנוסף הסביר כי הקיבוץ מתפרנס מרפת בגודל של 4.2 מיליון ליטר מכסה ומגידולי שדה.
ארל'ה פוקס, מנהל הקהילה של נחל עוז השלים אותו ואמר: "קיימת התעוררות וצמיחה במספר התושבים בנחל עוז. הקהילה כאן תוססת וקיים חוסן קהילתי וחברתי".
עם תום הסיור, נסעו לגבים לסיור בגד"ש אבוקדו. רינת אלבז מגדש גבים הסבירה: "מדובר במטע בן ארבעים שנה עם 90 אחוז ייצוא. המטע אורגני. לאחרונה התקיימו מטע שלוש שריפות מבלונים אשר גרמו לנזק לעצים".
 

 

 

התאחדות חקלאי ישראל למען חקלאי העוטף:
"השדות בעוטף נשרפים אבל המדינה קיצצה שליש ממכסת המים לחקלאים"

 

אנו ממליצים לצפות בכתבה של מתן חודורוב במגזין אנליסט שבחדשות 10 בנושא: "תחת אש, בלי מים - השדות בעוטף נשרפים אבל המדינה קיצצה שליש ממכסת המים לחקלאים".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אשר התראיין לכתבה אמר: "זה טירוף מערכות מה שקורה פה. חקלאי העוטף קיבלו לפני שנה עוד חצי מיליון קוב מים כדי שיוכלו לפתח והשנה מודיעים להם שמקצצים להם במיליון קוב מים". 

 

לצפייה בכתבה לחץ כאן
 

 

ארגון מגדלי הירקות קיים השבוע סיור הוקרה לעדה הדרוזית

 

ארגון מגדלי הירקות בראשותו של מאיר יפרח קיים השבוע =A1יור מיוחד בכפרים בדרוזיים עוספיה, ירכא וחורפש.
מטרת הסיור הייתה תמיכה בעדה הדרוזית במלחמתם נגד חוק הלאום.
בסיור השתתפו נציגי התאחדות חקלאי ישראל והתנועות המיישבות וכן חברי מזכירות מגדלי הירקות. 
במהלך הסיור למדו על העדה והדת הדרוזית ועל חשיבות העדה לשמירה על ביטחון מדינת ישראל. 

 

נלחמים בפשיעה החקלאית -
מג"ב יצא בקמפיין חדש: "נותנים גב לחקלאים"

 

משמר הגבול פתח בקמפיין בתחום הפשיעה החקלאית עם סרטון הסברה ראשון אותו העלה  ברשת בנושא איסור קטיפת התוצרת החקלאית על ידי אזרחים שעוצרים בצידי הדרך. 

התאחדות חקלאי ישראל מברכת את יוזמת מג"ב וממליצה לצפות בסרטון. 


לצפייה בסרטון של משמר הגבול לחץ כאן
 

 


מצלמים חקלאות -
התמונה השבועית של צלמת החקלאות מרינה פורמן לוי


לפרטים נוספים לגבי צילומים ותערוכות ניתן לפנות למרינה: 052-3741716

 

 

 


פסטיבל מספרי סיפורים של יוסי אלפי מציג:
"יודע חקלאי פיקח - סיפורה של חקלאות ישראל" 

 

 

 

 

דפנה כהן-נוריאל | Israel | 050-8482856

להסרה מרשימת התפוצה | דווח כספאם

נשלח באמצעות תוכנת ActiveTrail